KOMENTUJTE ČLÁNKY JEN K DANÝM TÉMATŮM! ZBYTEK PATŘÍ

!!SEM!!

HLAVNĚ !!!REKLAMY!!!

TAKŽE POKUD NEBUDETE MÍT KOMENTÁŘ KE ČLÁNKU TAK HO NAPIŠTE NA STRÁNU POD UVEDENÝM ODKAZEM. DÍK!


!PORADNA!

Chcete poradit? Máte nějaký problém se svým pejskem? Něco vás zajímá? ZEPTEJTE SE MĚ! Ptát se mě můžete
bližší informace naleznete v příslušném článku! :-) díky :-)
Baset \standard

14. srpna 2010 v 16:20 | Adelein |  Plemenné standardy

Basset Hound

Standard FCI č.163/05.03.1998/GB

Země původu: Velká Británie

Datum publikování platného standardu:27.04.1989

Použití: lovecký pes pracující nosem - honič

Klasifikace FCI: skupina 6 honiči, barváři a příbuzná plemena, sekce 1.3 malí honiči se zkouškou z výkonu.

Celkový vzhled: krátkonohý pes značné substance, vyvážený a vysoce ušlechtilý. Jisté množství volné kůže je žádoucí.

Chování/povaha: houževnatý honič, pocházející ze starých krevních linií, lovící nosem, smečkového chování, s hlubokým melodickým hlasem, schopný s velkou vytrvalostí pracovat v honitbě. Mírný a klidný, nikdy agresivní nebo bázlivý. Přítulný.

Hlava: Nosní hřbet je téměř rovnoběžný s linií lebky od stopu k týlu a je jenom nepatrně delší, než vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolem. Na čele a lících může být mírné množství vrásek. V každém případě by měla být kůže na hlavě natolik volná, aby byly vrásky zřetelné, když je kůže přetažena dopředu nebo když se hlava skloní.

Lebeční krajina:
Lebka: Klenutá s výrazným týlním hrbolkem. Je středně široká v čele a mírně se zužující k mordě.
Stop: mírný

Obličejová krajina:
Nos: zcela černý, s výjimkou světle zbarvených psů, kdy může být hnědý nebo játrový. Velké a dobře otevřené nosní otvory. Nos může mírně přečnívat před úroveň pysků.
Morda: jeví se celkově jako suchá, avšak nikoli špičatá.
Pysky: Horní pysky značně překrývají pysky dolní.
Morda/chrup: Silné čelisti s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, kdy horní řada řezáků těsně překrývá řadu spodní a zuby stojí kolmo v čelisti.
Oči: kosočtvercového tvaru, ani vystouplé, ani zapadlé. Tmavé, u světlých psů mohou být různých tónů až po středně hnědé. Výraz klidný a vážný. Červená spojivka je viditelná, ale nikoli přehnaně. Světlé nebo žluté oko je vysoce nežádoucí.
Uši: nízko, přesně pod linií očí nasazené, dlouhé, avšak ne přehnaně, stačí když dosáhnou špičky čenichu korektní délky. Po celé délce úzké a dobře svinuté dovnitř, velmi vláčné, jemné a sametové.

Krk: svalnatý, dobře klenutý a dosti dlouhý, s výrazným, avšak ne přehnaným lalokem.

Trup: dlouhý a hluboký v celé délce; kohoutek a kříž přibližně ve stejné výšce.
Záda: Rovná a poněkud široká. Od kohoutku ke kříži ne přehnaně dlouhá.
Bedra: Mohou být mírně klenutá.
Hrudník: Pozorován zepředu, zapadá hrudník přesně do prostoru, vytvořeného zakřivením předloktí. Hrudní kost výrazná, avšak hrudník není ani úzký ani přehnaně hluboký. Žebra dobře zaoblená a klenutá, dosahující dosti dozadu, bez obruby. Hřbet dosti široký, rovný, , i když bedra mohou být mírně klenutá.

Ocas: dobře nasazený, dosti dlouhý, u nasazení silný, zužující se ke špičce. Na spodní straně ocasu je trochu drsné srsti. V pohybu je ocas nesen vzpřímeně a zahnut v mírném šavlovitém oblouku, nikdy však není zatočený nebo překlopený.

Končetiny:
Přední končetiny: Přední končetiny krátké, mohutné, se silnými kostmi. Na zápěstí jsou kožní záhyby - vrásky.
Lopatky: dobře šikmo vzadu uloženy, plece ne těžké.
Lokty: ani vybočené ani vbočené, ale těsně přiléhající k bokům těla.
Předloktí: směřující mírně dovnitř, ale ne v takové míře, aby zabraňovalo volnému pohybu nebo aby se končetiny v klidu nebo v pohybu vzájemně dotýkaly.
Zápěstí: Překloubení je vysoce nežádoucí.

Zadní končetiny: Silně osvalené a výrazné, zezadu pozorovány vyvolávají dojem kulovitosti. Mezi patou a tlapkou mohou být záhyby kůže, stejně tak na zadní části patního kloubu může být malý váček jako důsledek volné kůže.
Koleno: dobře zaúhlené.
Patní kloub/zánártí: velmi nízko, lehce podstavené, avšak ani vtočené ani vybočené, stojící pod tělem v přirozeném postoji.
Tlapky: masivní, se silnými kostmi a plnými prstními polštářky. Jsou namířeny rovně dopředu nebo mohou být lehce vybočené. V každém případě stojí pes korektně, s vahou rozloženou rovnoměrně na každém prstu a polštářku, takže tlapka zanechává stopu velkého psa.

Chůze/pohyb: je nejdůležitější. Je hladký a plynulý. Dosah předních končetin je značný, zadní končetiny vykazují silný odraz, pes se pohybuje dokonale na předku i vzadu. Klouby kolenní a patní nesmí být při pohybu nikdy strnulé, prsty nesmí škrtat o zem.
Osrstění:
Srst: hladká, krátká a přiléhavá, avšak nikoli příliš jemná. Obrysové linie hladké, bez praporců. Dlouhá, jemná srst s praporci je vysoce nežádoucí.
Zbarvení: nejčastěji černo-bílo-hnědá (tříbarevné) nebo citrónovo-bílá (dvoubarevné), avšak jakékoli jiné zbarvení, běžné u honičů, je přípustné.

Velikost: kohoutková výška 33 až 38 cm.

Chyby: Každá odchylka od jmenovaných bodů by měla být považována za vadu. Vyhodnocení její závažnosti by mělo být úměrné stupni této odchylky od standardu.

Poznámka: Psi by měli mít dvě zřetelná varlata sestouplá v šourku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama